November 5, 2013 Local Election Results

Nik Swiatek November 10, 2013 0

BALLOT MEASURES

City of El Monte Measure GG – Yes – PASSED
City of El Monte Measure RM – No – FAILED
City of El Monte Measure EM – Yes – FAILED
City of Hawthorne Measure A – Yes – PASSED
City of Hermosa Beach Measure B – No – FAILED
City of Santa Fe Spring Measure S – Yes – PASSED
Wiseburn School District Measure W – No – PASSED

CANDIDATES
* Incumbent

Cities

Artesia City Council
Victor Manalo* – WON
Melissa Ramoso – LOST

Baldwin Park City Council
Cruz Baca – WON
Susan Rubio* – WON

Bell Gardens City Council
Daniel Crespo* – WON
Priscilla Flores* – WON
Sergio Infanzon* – LOST

El Monte Mayor
André Quintero* – WON

El Monte City Clerk
Luis Aguilar – LOST

El Monte City Council
Norma Macias* – WON

Hawaiian Gardens City Council
Phil An – LOST

Hawthorne Mayor
Chris Brown – WON

Hawthorne City Council
Angie Reyes English* – WON
Katrina Manning – LOST

Hermosa Beach City Council
Nanette Barragan – WON
Jeff Duclos* – WON
Hany (H.S.) Fangary – WON

Lynwood City Council
Teri Armstrong – LOST
Jim Morton* – LOST
Jose Luis Solache – WON

Maywood City Council
Thomas Martin* – WON

Montebello City Council
Flavio Gallarzo – LOST

Palmdale City Council
Sir Duplechan- LOST

Pico Rivera City Council
David Armenta* – WON
Gustavo Camacho* – WON

Santa Fe Spring City Council
Luis “Louie” Gonzalez* – LOST

South El Monte City Council
Angelica Garcia* – WON
Joe Gonzales* – WON

South Pasadena City Council
Michael Cacciotti* – WON
Diana Mahmud – WON

West Covina City Council
Kimberly Caceres – LOST
James Toma – WON

West Covina Treasurer
Colleen Rozatti – WON

Community College Districts

Compton Community College District
Dist. 2 – Leslie Irving – WON
Dist. 3 – Sonia Lopez – WON
Dist. 5 – Lowanda Green – WON

El Camino Community College District
Dist. 2 – Nilo Michelin – LOST
Dist. 5 – Cliff Numark – WON

Mt. San Antonio Community College District
Dist. 4 – Robert Hidalgo – WON

Rio Hondo Community College District
Area 3 – Mary Ann Pacheco – WON

School Districts

ABC Unified School District
Ethan Robinson – LOST

Antelope Valley Joint High School District
R. Michael Dutton – WON
Paul Scott – LOST

Azusa Unified School District
Xilonen Cruz-Gonzalez* – WON
Helen Jaramillo – WON
Paul Naccachian – WON

Baldwin Park Unified School District
David Lewis Muse – LOST
Teresa Vargas* – WON

Beverly Hills Unified School District
Howard Goldstein – WON

Claremont Unified School District
David Nemer – WON
Joseph Salas – LOST
Nancy Treser-Osgood – WON

Compton Unified School District
Charles Davis – WON
Francisco Orozco – LOST
Stephany Ortega – LOST
Satra Zurita* – WON

Culver City Unified School District
Steve Levin – WON
Karlo Silbiger* – LOST
Claudia Viscarra – LOST

Downey Unified School District
Dist. 1 – Victor Malagon – LOST
Dist. 7 – Betty Monroy – LOST

Eastside Union School District
Doretta Thompson – WON

El Monte City School District
Jennifer Cobian – LOST

El Monte Union High School District
Maria-Elena Talamantes* – WON

El Rancho Unified School District
Magdalena “Maggie” Cardenas – LOST
Joe Rivera* – LOST
Aurora Villon – WON

Garvey School District
Bob Bruesch* – WON
Maureen Chin – WON
Ronald Trabanino – WON

Hacienda La Puente Unified School District
Anthony Duarte* – WON

Hermosa Beach City School District
Margaret Rose Bove-Lamonica – WON

Keppel Union School District
Manuel Maqaña – WON

Lancaster School District
William “Bill” Buck – LOST

Lennox School District
Marisol Cruz* – LOST

Little Lake School District
Dora Sandoval – LOST

Lynwood Unified School District
Alfonso Morales* – WON
Alma-Delia Renteria – WON

Monrovia Unified School District
Terrence Williams – WON
Alex Zucco* – WON

Montebello Unified School District
Benjamin Cardenas – WON
Sonia Saucillo-Valencia – LOST

Montebello Unified School District Special Election
Edgar Cisneros – WON

Mountain View School District
Adam Carlos Carranza* – WON
Cristian Diaz – LOST

Newhall School District
Christy Smith* – WON

Norwalk-La Mirada Unified School District
Daryl Adams* – WON
Salvador Limon – LOST
Margarita Rios* – WON
Ana Valencia* – WON

Palmdale School District
Juan Carrillo – WON
Jeffrey Moffatt – LOST
Joyce Ricks – WON

Pomona Unified School District
Roberta Perlman – WON

San Gabriel Unified School District
Maribel Arreola-Gonzalez – LOST
Philip Hu* – WON

South Pasadena Unified School District
Suzie Abajian – LOST
Julie Giulioni – WON
Michele Kipke* – WON

Torrance Unified School District
Martha Deutsch* – WON
Mark Steffen* – WON

Walnut Valley Unified School District
Helen Hall* – WON

West Covina Unified School District
Eileen Miranda Jimenez* – WON

Westside Union School District
John Curiel* – WON
Linda K. Jones* – WON

Water Districts

Newhall County Water District
Maria Gutzeit* – WON

Pico Water District
Andrew Lara* – WON
Raul Murga – LOST

Valley County Water District Special Election
Paul Hernandez – WON

 

Leave A Response »

google-site-verification: google54131919a99c007e.html

Facebook

YouTube